inst
14 مرداد 1401 - 15:04

امام جمعه بجنورد: امام حسین(ع) محور وحدت بین شیعه و سنی است

بجنورد-ایرنا- نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی و امام جمعه بجنورد گفت: قیام عاشورای امام حسین(ع) امروز به یک پدیده جهانی بین همه ملت های آزادی خواه تبدیل شده و این مکتب محور وحدت شیعه و سنی در مبارزه علیه ظلم است.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام رضا نوری در خطبه های آیین عبادی و سیاسی نماز جمعه بجنورد اظهار داشت: برخی چیزها در عزاداری برای امام حسین(ع)، همچون علم های خیلی بزرگ که معنا و مفهومی برای آن یافت نمی شود، باید در هیات های مذهبی برطرف شود.

وی افزود: در هفته نخست ماه محرم، مراسم عزاداری در شهرها و روستاهای استان به خوبی برگزار شد در حالی که شاید برخی فکر می کردند متاثر از مسائل اقتصادی، برگزاری این عزاداری ها امسال کمرنگ باشد.

نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی خاطرنشان کرد: با وجود وضعیت نامناسب اقتصادی حضور مردم فروکش نکرد و مردم بیشتر از سابق حضور یافته و اطعام با تمام سختی ها تعطیل نشد.

وی با اشاره به اینکه حتی اهل غیر شیعه هم عزادار و دلداده اهل بیت(ع)  هستند گفت: قصه امام حسین، قصه ویژه ای است برخی از هیات های شیعه و اهل سنت بر سر یک سفره برای این امام همام عزاداری کردند، حسین ابن علی(ع) عامل وحدت میان شیعه و سنی شده است.

حجت الاسلام نوری با اشاره به فرا رسیدن تاسوعا و عاشورای امام حسین(ع) گفت: باید بهترین عزاداری برگزار شود و هیات های مذهبی از آسیب های احتمالی فاصله بگیرند، برتری جویی و رقابت ناسالم میان هیات ها نباشد.

وی گفت: همه فضایل اخلاقی را می توان به نام امام حسین(ع) در جامعه ترویج داد، پیام عاشورا و نام امام حسین(ع) مسیری برای دولت مردان و مردم و مسوولان است، نام این امام همام چراغ هدایت برای همه است.

امام جمعه بجنورد در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به فرا رسیدن ۱۷ مردادماه و روز خبرنگار افزود: تهیه و انتشار خبر، امر ویژه و مهمی است که شاید توجهی به آن نشده است، در تاریخ اسلام هم راویان و محدثان به عنوان گروه ویژه و محترم شمرده می شدند.

نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی افزود: نقل وقایع و نقل حادثه ها اگر دقیق، درست و مستند بیان شود می تواند جهت گیری جامعه را روشن کند و در تصمیم گیری مسولان تاثیر گذار باشد.

منبع: ایرنا
شناسه خبر: 536573